MONACObet liga – Komárno s oslavami, Dolný Kubín o poschodie nižšie

Pondelok, 6.5.2024 06:20 | Posledná aktualizácia 6.5.2024 06:21
Víťazom aktuálneho ročníka MONACObet ligy sa stali futbalisti KFC Komárno.
zdroj: facebook.com/ KFC Komárno

BRATISLAVA (SFZ) – Dve kolá pred koncom sú známe takmer všetky základné otázky tohto ročníka MONACObet ligy. Po víťazstve v Trebišove si definitívu prvenstva v súťaži vybojovali hráči KFC Komárno. Spišskú Novú Ves o poschodie nižšie odprevadí Dolný Kubín a keďže Malženice v Myjave neprehrali, odstup medzi nimi a predposledným mužstvom tabuľky sa ešte zvýšil.

Ešte v piatok sa rozhodlo o druhom zostupujúcom. Liptovský Mikuláš porazil Dolný Kubín (2:1), keď oba jeho góly dal Naphtalene Frank Appiah. Ofenzívny hráč Liptákov je na jar skvelý, dal už osem gólov. Malženice remizovali na myjavskom trávniku, keď za hostí štvrť hodiny pred koncom skóroval Nicolas Kurej. Nerozhodný výsledok sa zrodil v zápase Púchova a žilinskej rezervy, keď domáci Adrián Kopičár vyrovnal v 89. minúte z pokutového kopu.

Sobota potvrdila očakávané. Líder súťaže išiel v Trebišove za víťazstvom. Prvý gól dal v závere 1. polčasu po lobe Christian Bayemi, druhý pridal tečovanou strelou Tamás Németh. Kórejčan Hwanyoung Song síce korigoval skóre, ale po štandardke a hlavičke Jakuba Sylvestra vyhrali hostia 3:1. Radostné oslavy vypukli hneď po záverečnom hvizde. Cesta z Trebišova bola veselá, necelých štyristo kilometrov sa poriadne natiahlo…

Komárno postúpilo medzi elitu prvýkrát v histórii. Stalo sa tak po siedmich sezónach v druhej lige. V ročníku 2021/2022 už pod vedením Mikuláša Radványiho skončilo štvrté, o rok tretie, teraz ju vyhralo. Tréner Radványi zažil už druhý postup do najvyššej súťaže, v ročníku 2012/ 2013 uspel s DAC 1904 Dunajská Streda. Odlišnosti? Vtedy mal skúsenejšie mužstvo, ktoré však pracovalo v ťažkých a až chaotických podmienkach. Teraz mladšie, menej skúsené, s dobrou podporou klubu, hoci kvôli výstavbe štadiónu hrajúce v „exile“ v Šali. „Počas celej sezóny sme hrali výborne. Postúpili sme zaslúžene,“ nepochyboval Mikuláš Radványi.

Šláger kola sa hral na štadióne Petržalky, kde rozbehnutí domáci, ktorí vyhrali sedem zápasov v rade, privítali Prešov. Išlo o veľa, domáci mohli v prípade víťazstva preskočiť Prešov na 2. mieste, ktoré znamená účasť v baráži o najvyššiu súťaž. Hralo sa pred 1500 divákmi, čo je návšteva 28. kola MONACObet ligy a najvyššia návšteva na domácom zápase Petržalky od roku 2019. Gólu sa nedočkali, hoci oba tímy šance mali. „Bol to nadštandardný druholigový zápas, plný bojovnosti, nasadenia a emócií. Výsledok je spravodlivý. Sme s ním spokojní, náš prvotný cieľ bol v tomto zápase neprehrať,“ povedal tréner Prešovčanov Marek Petruš. Aj po sobote tak platí, že Petržalka zdolala Prešov poriadne dávno – ešte v najvyššej súťaži, a to 4. apríla 2009, keď vyhrala 3:0. V druhej lige s ním v posledných šiestich zápasoch päťkrát remizovala a raz prehrala. Prešov si teda drží dvojbodový náskok a je aj z pohľadu najbližšieho programu v lepšej pozícii. V 29. kole privíta v Ličartovciach vypadávajúci Dolný Kubín, kým Petržalka na výjazde v Šali otestuje lídra šampióna z Komárna. V poslednom kole zas Prešov cestuje do Humenného, Petržalka privíta rezervu Žiliny.

Nuda rozhodne nebola ani na ďalších štadiónoch. V Považskej Bystrici sa predstavilo Pohronie. Domáci pred 755 divákmi vyhrávali po góle Lukáša Slávika, v druhom polčase však vyrovnal Peter Mazan. Obaja hráči sa dostali na métu 14 strelených gólov. Pekná návšteva bola aj v Humennom, 847 divákov videlo víťazstvo domácich po góloch Štefana Harvilu a Mateja Franka z pokutového kopu. Humenčania dohrávali bez vylúčeného kapitána Erika Streňa. „Mohli sme vyhrať aj vyšším rozdielom. Súpera sme v druhom polčase predčili, žiaľ, neskončilo to 3:1 či 4:1,“ povedal tréner Humenného Ľubomír Reiter.

V nedeľu bol na programe 28. kola MONACObet ligy jeden zápas, Šamorín v ňom porazil dvadsaťjednotku Slovana (3:2), keď dvakrát skóroval Bálint Csóka a víťazný gól dal Fellipe Cardoso.